Formátování nadpisů a odstavců

Hlavní stránka WordPress nápověd →

Vizuální editor WordPressu vám umožňuje budoucí publikovaný text libovolně formátovat – obdobně jako třeba v programu Microsoft Word. Můžete měnit velikost textu, zarovnávat odstavce do bloku nebo na střed, vytvářet číslované nebo odrážkové seznamy.

Chci, aby nadpisy v textu byly zelenou barvou…

Hned vás napadne, že můžete nadpis označit, vybrat mu větší velikost písma, a zvolit mu zelenou barvu. A výsledek je dokonalý.

Opravdu? Nikoli. Takto byste museli obarvovat a zvětšovat všechny nadpisy, a neustále na to myslet. A co teprve až by se vám tato úprava přestala líbit, a chtěli byste všechny nadpisy červeně? Budete muset všechny publikované texty projít a všechny zelené nadpisy obarvit červeně … nemluvě o tom, že ze sémantického pohledu nepůjde o nadpisy, ale prostě jen o zvětšený barevný text. Vyhledávací roboti si toho všímají.

Jak tedy text formátovat správně?

Chcete mít všechny nadpisy zeleně automaticky? Napište mi, dejte mi to nějak vědět, a já drobně upravím vzhled webu – a od té doby bude každý nadpis v textu zeleně, aniž byste jej vy museli nějak obarvovat. A až jej budete chtít všechny přebarvit na červeno? Opět provedu drobnou změnu, a vše bude červené.

formatovani

Nadpisy tedy v editoru označujte jako Nadpis, ideálně od 2. do 4. úrovně. Tedy Nadpis 2, Nadpis 3, Nadpis 4. Nepoužívejte Nadpis 1, nadpisem nejvyšší úrovně se automaticky stává název stránky či příspěvku, a měl by být na stránce vždy jen jeden. V samotném textu tedy používejte nejvýše Nadpis 2.

Pozor! V textovém editoru se budou nadpisy odlišovat pouze velikostí písma, ale jejich barva se změní až na webové stránce (ačkoli mohu zařídit, aby byly odpovídající barvou zobrazeny již v editoru).

A co když chci mít všechny odstavce zarovnané do bloku?

Pak je to úplně stejné – pokud tak již není web nachystán, pak mi stačí dát vědět, a já opět jednoduše nastavím vzhled webu tak, aby všechny odstavce byly automaticky zarovnané do bloku. A vy se tím při psaní příspěvku vůbec nemusíte zaobírat.

A můžu tedy měnit barvu textu?

Samozřejmě, na svém webu si můžete dělat, co chcete 🙂 Ale jak jsem popsal výše, mohu vám web připravit tak, abych vám s tím usnadnil práci. Chcete-li mít všechny nadpisy zeleně, pak vám tak web připravím, a vy je nemusíte obarvovat ručně. Ale pokud chcete v textu nějakou informaci jednorázově zdůraznit, pak si ji klidně obarvěte červeně / modře / žlutě.

Je ale vhodné myslet na to, že webová stránka, respektive její text, by neměla vypadat jako omalovánky. Jeden odstavec modře, druhý černě, další zeleně, a v nich červeně obarvené důležité informace … to čitelnosti informací vůbec neprospěje. Text je tedy vhodné formátovat s rozmyslem. To, že máte k dispozici široké možnosti snadných změn jeho velikosti a barvy rozhodně neznamená, že je musíte všechny použít.

Práce s obrázky ve WordPressu Menu a navigace Všechny WordPress nápovědy

Napsal Marek Klusák, programátor a webdesigner. Kontakt