Redakční systém WordPress? Co je to?

Hlavní stránka WordPress nápověd →

Redakční systém obecně je webová aplikace pro správu webových stránek. Stačí vám tedy pouze internetový prohlížeč, s jehož pomocí vytváříte či upravujete stránky na svém webu stejným způsobem, jakým píšete a odesíláte e-maily ve své poštovní schránce na Seznamu. Díky redakčnímu systému nemusíte znát taje tvorby webových stránek (a rozumět jazykům HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, …), budete pouze klikat myší a psát informace nebo vkládat obrázky stejným způsobem, jako když píšete dokument v programu Microsoft Word.

Já pro tvorbu webových stránek v drtivé většině používám redakční systém WordPress.

WordPress?

wordpress-logo-stacked-rgbWordPress (web) je asi nejznámější redakční systém současnosti – četl jsem, že na něm běží snad 16% všech internetových stránek celého světa. Z této skutečnosti plynou obrovské výhody:

Je zdarma 🙂 Tento redakční systém může využít kdokoli zdarma. Přesto vytvoření webu s jeho pomocí vyžaduje určité znalosti a schopnosti (zatímco následná správa webu je již hračka).

Velkou výhodou je rozsáhlá komunita vývojářů. Díky tomu je k dispozici obrovské množství rozšíření a pluginů, a prakticky pro každý problém již existuje řešení. Když má klient nějaký speciální požadavek, existuje velká pravděpodobnost, že něco podobného již někdo naprogramoval, a poskytl ostatním volně k dispozici. Existujé také spousta zpoplatněných a kvalitních pluginů řešících nějaký specializovaný problém – ale o např. dvacet dolarů později již web „umí“ něco, co bych sám programoval několik dní a za mnohem vyšší cenu.

Další výhodou související s komunitou je také to, že velmi snadno seženete někoho, kdo se vám bude o web starat, pokud to nebudete chtít dělat osobně vy sami. Také pokud si necháte vytvořit unikátní redakční systém, pak jste „zajatcem“ onoho programátora, neboť on bude prakticky jediný, kdo bude vědět, jak s ním pracovat či jak jej rozšiřovat. A pokud se rozhodne skončit s programováním nebo odjede do světa, pak  budete doslova nahraní. To se vám s webem na redakčním systému WordPress nemůže stát.

Je to také redakční systém pro lidi. Tyto systémy totiž často trpí nešvarem, kdy je tvoří programátoři pro programátory – obrazovka je plná rozsáhlých navigací, všude samé podmenu,  zaškrtávátko a povinné pole k vyplnění … a člověk aby byl ajťák z povolání, aby se v tom vyznal. Když jsem poprvé viděl administrační rozhraní WordPressu, tak jsem se doslova zarazil: „A to je jako všechno?“ Kde jsou všechna podrobná nastavení? Kde jsou všechna zaškrtávátka? Až postupem času jsem pochopil, jak promyšlené to všechno je. Na první pohled vidíte pouze ty nejdůležitější věci – ty, se kterými budete pravděpodobně pracovat nejčastěji, a vše ostatní je decentně skryto a dokud s tím nepotřebujete pracovat, tak vás to nijak neobtěžuje.

Velkým plusem „pro mě“ je také to, s jakou snadností lze tento redakční systém „obléknout“ do libovolné podoby. Nikdy jsem netvořil nové weby rychleji než s WordPressem.

 

Jak se přihlásit do administrace webu? Všechny WordPress nápovědy

Napsal Marek Klusák, programátor a webdesigner. Kontakt