Představení administrace WordPress webu

Hlavní stránka WordPress nápověd →

Po úspěšném přihlášení do administrace webu běžícího na redakčním systému WordPress uvidíte takzvanou Nástěnku. Ta obsahuje v hlavní části stránky bloky s různými informacemi (Aktuální přehled – počty stránek a příspěvků, Aktivity – poslední publikované příspěvky,…), ale osobně na ní příliš času netrávím, není to třeba. Rozhraní celé administrace vypadá přibližně takto:

admin

Píši „přibližně“, neboť web od webu se mohou lišit bílé bloky na Nástěnce, odkazy v levé navigaci, a dokonce si každý uživatel může zvolit jiné barevné téma. Nemluvě o drobných změnách, kterými administrace prochází při aktualizacích na vyšší verze redakčního systému. Změny jsou ovšem evolučního rázu, vždy vše najdete tam, kde jste zvyklí, byť se to může po vizuální stránce lehce změnit.

To základní se ovšem nemění:

Horní tmavý pruh, tzv. „admin bar“

Horní admin bar se nemění a máte jej stále po ruce – dokonce se vám zobrazí i na veřejné části webu, jste-li přihlášený do administrace. Obsahuje:

  • Logo WordPressu – to je odkazem na oficiální stránky WordPressu.
  • Název webu – v tomto případě „Marek Klusák“. To celé je odkaz na veřejnou část webu, a naopak (ve veřejné části je to odkaz do administrační části). Pokud se tedy chcete přepnout z administrace na veřejnou část webu, a podívat se na provedené změny v informacích, stačí vám jedno kliknutí.
  • Informace o komentářích – pokud váš web obsahuje příspěvky, ke kterým lze přidávat komentáře, pak zde vás web informuje, zdali nějaké čekají na schválění apod.
  • Akce – najetí myší na tento odkaz rozbalí rychlou nabídku odkazů na vytvoření nového příspěvku, nové stránky atd. Nemusíte tak přecházet do odpovídajících sekcí administrace, patřičný odkaz máte hned po ruce (i na veřejné části webu).

V pravém horním rohu pak vidíte informace o přihlášeném uživateli, kde se ve vysouvacím podmenu skrývá mimojiné odkaz pro odhlášení z administrace.

Levý sloupec s navigací

Levý sloupec je bezesporu nejdůležitější částí administrace, neboť přes něj vstupujete do všemožných sekcí a pluginů, které váš web obsahuje. V základní instalaci WordPressu je v navigaci ještě méně odkazů než na obrázku, ale s přidáváním nových funkcí webu odkazů přibývá. Stručně si každou sekci představíme:

Příspěvky

O Příspěvcích můžeme uvažovat jako o aktualitách či novinkách, článcích,  blogových zápiscích. Napíšete příspěvek, ten se v přehledu zařadí na první místo, a všechny ostatní odsune níže. A tak dále. Nejaktuálnější jsou nahoře, starší se postupně přesouvají do archivu či mizí úplně.

Ne každý web s Příspěvky pracuje – pokud nehodláte své návštěvníky informovat o aktuálním dění (třeba to z povahy webu není ani vhodné, ani užitečné), pak s touto částí webu pracovat nebudete.

Média

Pod Média jsou sjednoceny všechny obrázky, fotky i soubory a dokumenty, které na web nahrajete. Osobně do této sekce příliš nezavítám, s fotkami (…) můžete pracovat přímo při psaní nového příspěvku, a není třeba si je nejdříve chystat v této sekci.

Stránky

Stránky mají mnoho společného s Příspěvky, ale narozdíl od nich slouží pro zveřejnění informací pokud možno trvalých a v čase stálých. Například: O firmě, Naše služby, Kontakt. Nejčastěji jsou odkazovány z hlavní navigace webu. Podrobnější informace najdete v článku Rozdíl mezi Příspěvky a Stránkami.

Komentáře

V této sekci naleznete všechny komentáře přidané návštěvníky k Příspěvkům. Samozřejmě za předpokladu, že jsou na webu vůbec komentáře povoleny. Pokud ano, můžete je zde schvalovat, zamítat, kontrolovat, upravovat …

Portfolio + Nápovědy

Tyto odkazy ve své administraci mít nebudete, ty jsem si vytvořil pro potřeby svých webových stránek. V Portfoliu si spravuji své reference, na kterých jsem pracoval, a v Nápovědách tyto „nápovědy“ k redakčnímu systému WordPress.

Profil

Jde o odkaz do vašeho uživatelského profilu, kde můžete editovat své informace, vybrat si barevné schéma administrace, atd.

Nástroje

Nástroje obsahují především užitečné nástroje pro administrátora webu, nikoli pro běžné autory (před těmi jsou dokonce skryty).

Odlišnosti administrace dle uživatelských práv

Je třeba zmínit, že do administrace může mít přístup libovolný počet uživatelů (samozřejmě ne z jejich vlastní vůle, někdo povolanější jim jej musí přidělit). A uživatelé se mohou dělit do několika úrovní oprávnění. Platí také, že do kterých sekcí nemají přístup, ty ani „nevidí“.

Návštěvník – uživatel, který může editovat pouze svůj profil a nic jiného. Je to základní úroveň, využívá se pro uživatele, kteří se například mohou na webu sami zaregistrovat, aby mohli psát komentáře, atd.

Spolupracovník – již má větší práva, může psát příspěvky, ale nemůže je sám publikovat a zveřejnit. To musí provést pověřenější uživatel.

Redaktor – může psát a upravovat své příspěvky.

Šéfredaktor – má oprávnění upravovat a publikovat příspěvky všech ostatních.

Administrátor – má všechna předchozí oprávnění, může vytvářet nové uživatele, a navíc (a to především) má práva ke změnám nastavení webu, instalování nových pluginů a jejich aktualizací.

Na obrázku nahoře je uživatel přihlášen jako Jan Novák, s úrovní „šéfredaktor“. Pokud by měl úroveň „administrátor“, viděl by v levé navigaci ještě odkazy Vzhled, Pluginy, Uživatelé, Nastavení, a další odkazy do nastavení nainstalovaných pluginů.

Jak se přihlásit do administrace webu? Rozdíl mezi Příspěvky a Stránkami Všechny WordPress nápovědy

Napsal Marek Klusák, programátor a webdesigner. Kontakt