Rozdíl mezi Příspěvky a Stránkami

Hlavní stránka WordPress nápověd →

V redakčním systému WordPress můžete na svém webu informace zveřejňovat dvěma různými způsoby – buď jako Příspěvky, nebo jako Stránky. Zatímco jejich formuláře vypadají skoro identicky, významem a určením se liší.

Příspěvky

Pod Příspěvky tento publikační systém rozumí především články, aktuality nebo novinky. Takové informace, které nyní jsou nebo v blízké budoucnosti budou aktuální – ale po určité době se naopak stanou neaktuálními a zastaralými. Když napíšete nový příspěvek, zařadí se na začátek přehledu příspěvků a zůstane tam, dokud nenapíšete novější. Všechny starší a méně aktuální se pak posunou níže, a tak pořád dokola, až zůstanou uchovány v archivu.

Je nutné poznamenat, že na vašem webu příspěvky vůbec nemusí být využity – vaše prezentace s nimi třeba vůbec nepočítá, pro daný účel webu se vůbec nehodí. V administraci jsou nadále k dispozici, ale i kdybyste nějaký příspěvek „omylem“ napsali,  na webu se nikde neobjeví.

Příspěvky je také možné zařazovat do libovolného množství Rubrik (jiné slovo by mohlo být Téma či Kategorie). Například na webu o hubnutí by mohly být vytvořeny rubriky Zdravá výživa, Zajímavé recepty, Cvičení a pohyb. Dle rubrik lze pak jednotlivé články seskupovat (nechám si vypsat například jen články z rubriky Zdravá výživa). Na druhou stranu, rubriky také není nutné využívat – třeba se budou vaše články neustále věnovat jednomu úzkému tématu, které se nevyplatí rozlišovat více rubrikami. Záleží jen na vás, jaké budete mít s příspěvky plány.

Obdobným způsobem je možné příspěvky označovat Štítky. To se hodí především u webů magazínového typu.

stranka

Stránky

Stránky se vytvářejí identickým způsobem jako příspěvky, ale slouží pro publikování trvalejších informací, které by měl mít návštěvník rychle k dispozici – ideálně z hlavní navigace. Příkladem by mohly být stránky firemní prezentace O firmě, Naše služby, Kontakt, atp.

Pokud vytvoříte novou stránku, pak ta se na webu nikde sama od sebe neobjeví (narozdíl od příspěvku, který se objeví ihned na prvním místě v seznamu článků). Redakční systém neví, kde přesně chcete, aby se stránka objevila (respektive odkaz na ni).

Možnosti jsou dvě:

  1. Odkaz na stránku vložíte do textu jiné stránky, a tím se na novou stránku bude moci návštěvník prokliknout.
  2. Odkaz na stránku vložíte do některého z vytvořených menu. Tato operace je ovšem umožněna pouze administrátorům, protože může mít nepříjemné následky – například vzhled webu počítá s tím, že v navigaci bude jen pět odkazů, vy byste přidali šestý, který se tam již „nevejde“. Administrátor – tedy já – naopak ví, jestli a kolik odkazů je možné v navigaci zveřejnit, případně ji může dle potřeby rozšířit.

Může se také stát, že vám vytvořím web s připravenými stránkami dle vašich podkladů, a poté již za celou dobu existence webu nebude nutné stránky přidávat či odebírat. Budete v nich moci snadno upravovat zveřejněné informace (třeba ve stránce Kontakt, když změníte telefonní číslo, atd.), ale nebudou se přidávat nové stránky a nebude tak třeba řešit jejich zveřejnění a podobě. Proto bych byl nerad, kdybyste z předchozích odstavců získali dojem, že jde o nějakou komplikovanou a nebezpečnou věc 🙂 To určitě ne, a navíc jsem vám neustále k dispozici s radou či pomocí.

Představení administrace WordPress webu Textový editor ve WordPressu Všechny WordPress nápovědy

Napsal Marek Klusák, programátor a webdesigner. Kontakt